eteriniu alieju poveikis gydomosios savybes

Eterinių aliejų poveikis – gydomosios savybės, veikimo mechanizmai

Kas yra eteriniai aliejai?


Eteriniai aliejai yra augalų sudėtinė dalis, atliekanti cheminės komunikacijos funkciją. Šią funkciją tarp žmonių atlieka feromonai. Eteriniai aliejai taip pat privilioja ir atbaido vabzdžius, padeda augalams apsisaugoti nuo ligų.

Eterinis aliejus gaunamas distiliuojant natūralius augalus vandens garais, po to atskiriant aliejų nuo vandens.

Eterinių aliejų panaudojimą aromaterapijoje lemia jų maža molekulinė masė ir didelis lipofiliškumas – dėl šių savybių jie greičiau nei bet kuri kita medžiaga įsiskverbia į žmogaus audinius.


mobilus eteriniu alieju difuzorius

Konkretaus augalo eterinio aliejaus poveikis priklauso nuo cheminės veikliųjų medžiagų sudėties, atskirų sudedamųjų dalių santykio ir natūralių priemaišų, kurios susidaro augalo medžiagų apykaitos metu. Ši visuma nulemia eterinio aliejaus gydomąjį poveikį.

Daugelis farmacijos pramonės įmonių eteriniams aliejams analogiškas chemines medžiagas gamina savo laboratorijose, tačiau analogiško eteriniams aliejams poveikio išgauti negali. Sintetiniu būdu pagaminta molekulė yra natūralios molekulės optinis izomeras arba enantiomeras – atomų jungimosi tvarka yra tokia pati, bet erdvinė molekulės struktūra skirtinga – sintetinės medžiagos molekulė yra veidrodinis natūralios molekulės atvaizdas. Žmogaus organizme natūrali molekulė atpažįstama, kaip spyna atpažįsta raktą, o sintetinės molekulės, kurios yra kitokios erdvinės struktūros, organizmas nesupranta, todėl prarandamas eterinio aliejaus poveikis. Antra, sintetiniu būdu pagaminus cheminį preparatą, jo sudėtyje atsiranda ir sintetinių priemaišų, dėl ko pakinta atskirų sudedamųjų dalių santykis ir jų poveikis žmogaus organizmui. Dėl tos pačios priežasties eterinis aliejus praranda savo savybes ir jį atskiedus. Kadangi natūralus eterinis aliejus brangus, siekdami pigesnės kainos prekybininkai naudoja sintetines laboratorijose pagamintas medžiagas arba praskiedžia natūralius aliejus kitomis medžiagomis. Tokie aliejai išsaugo kvapą, tačiau praranda savo poveikį.

Natūralus augalo eterinis aliejus nėra viena cheminė medžiaga – tai daugelio skirtingų medžiagų mišinys. Todėl nenustebkite pamatę, kad vienas augalas gali turėti daug skirtingų poveikių, o tokį patį poveikį gali turėti daug skirtingų augalų. Tačiau skirtingų augalų eteriniame aliejuje skiriasi ne tik medžiagų sudėtis, bet ir jų santykis, todėl skirtingi augalai turi skirtingą puokštę savo terapinių efektų.

profesionalus eteriniu alieju difuzorius

Eteriniai aliejai į organizmą patenka šiais būdais:


 • Per virškinimo traktą, kur absorbuojasi ir patenka į kraują (tabletės, kapsulės, lašiukai)

 • Per odą, kur veikia vietiškai, o susigėręs patenka į kraują (aliejus)

 • Per kvėpavimo sistemą:

 • Per gleivinę ir plaučių alveoles, kur absorbuojasi ir patenka į kraują (difuzija).
 • Eterinio aliejaus molekulei nusėdus ant kvėpavimo takų receptorių įsijungia specialus neuroreflektorinis mechanizmas, kuris sąlygoja eterinio aliejaus terapinį poveikį.

Eterinių aliejų gydomasis poveikis:


 • Raminantis, atpalaiduojantis

  (monoterpenai eteriai; fenilpropano estragolas)

 • Raminantis, sedatyvinis

  (monoterpenai aldehidai)

 • Stabilizuojantis, subalansuojantis

  (fenilpropano anetolas, monoterpeno esteriai)

 • Skystinantis gleives, lengvinantis atsikosėjimą

  (monoterpenai ketonai, oksidai; seskviterpenai laktonai)

 • Slopinantis uždegimą, stiprinantis imunitetą

  (seskviterpenai angliavandeniliai, alkoholiai; fenilpropano cinamono aldehidas)

 • Antimikrobinis, priešvirusinis, priešgrybelinis

  (monoterpenai alkoholiai, esteriai, seskviterpenai alkoholiai)

Autorius

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Naujienlaiškis


 • Naujienos

  Atsiųsime pagrindines naujienas iš mhealth svetainės.

 • Produktai

  Sužinosite apie atsiradusias naujas paslaugas ir produktus.

 • Nuorodos

  Pateiksime įdomių straipsnių apie aromaterapiją.

Įveskite elektroninį paštą