nugaros skausmas priezastys

Nugaros skausmas – apie priežastis ir anatomiją suprantamai

Trumpai apie nugaros anatomiją


Nugara yra nuostabiai suprojektuota žmogaus kūno konstrukcija į vieną visumą sujungianti kaulus, sąnarius, raiščius, nervus ir raumenis, kurių mechaninis pažeidimas ir yra dažniausia nugaros skausmo priežastis.

Nugarą sudaro 33 kaulai – 24 slanksteliai, sujungti tarpusavyje taip, kad užtikrintų stuburo lankstumą, 5 slanksteliai sujungti tampriai ir sudarantys kryžkaulį bei dar 4 tampriai sujungti slanksteliai sudarantys stuburgalį.

Nugaros raiščiai tarpusavyje sujungia slankstelius ir atlieka labai svarbų vaidmenį. Iš vienos pusės raiščiai neleidžia slanksteliams per daug nutolti vienam nuo kito ir taip apsaugo nuo pažeidimo stuburo smegenis. Iš kitos pusės nugaros raiščiai labai elastingi ir minkšti, kad užtikrintų didelį nugaros lankstumą.

nugaros skausmas stuburas

Nugaros raumenys


Nugaros raumenyną sudaro daugybė sluoksniais išsidėsčiusių raumenų, pradedant nuo trumpų tarpusavyje sujungiančių slankstelius ir baigiant ilgais, per visą nugarą einančiais raumenimis. Norėdami iliustruoti nugaros raumenų gausą ir įvairovę pateikiame keletą paveikslėlių.

Paviršinis stambiųjų raumenų sluoksnis

nugaros skausmas raumenys

Vidurinysis ilgųjų raumenų sluoksnis

nugaros skausmas raumenys

Gilusis ilgųjų raumenų sluoksnis

stuburo skausmas

Giliausias trumpųjų raumenų sluoksnis

stuburo skausmas

Pagrindinės nugaros skausmo priežastys


Taigi nugaros anatominė konstrukcija sąlygoja, kad apie 90 proc. atvejų nugaros skausmo priežastis yra raumenų ir raiščių patempimai arba įtrūkimai.

Žmogaus nugaros konstrukcija judėjimo metu laiko viršutinę kūno dalį bei atlieka sukimo ir lenkimo judesius. Atliekant šiuos judesius nugaros raumenys ir raiščiai gali būti pažeidžiami kai:

 • Keliame sunkų daiktą
 • Sukame nugarą keldami daiktą
 • Darome staigų judesį
 • Sportuojame per dideliais krūviais
 • Atliekame forsuotus (staigius su didele jėga) pratimus
 • Būname susikūprinę arba kitaip netaisyklinga laikysena

Nugaros pažeidimas gali įvykti staiga arba vystytis iš lėto dėl nuolat pasikartojančių judesių.

Staigus nugaros raumenų pažeidimas įvyksta tuomet, kai raumuo susitraukia labai greitai ir stipriai, dėl to įvyksta didesnis arba mažesnis raumens įtrūkimas. Staigus nugaros raiščių patempimas arba įtrūkimas įvyksta tuomet, kai judesio metu kaulai tarp kurių yra prisitvirtinęs raištis per daug atitolsta vienas nuo kito, kaip pvz. atsitinka nikstelėjus čiurną.

Lėtinis nugaros raumenų ir raiščių pažeidimas vystosi dėl netaisyklingos laikysenos sėdint, judant ar sportuojant. Kai būname susikūprinę, vieni nugaros raumenys per daug apkraunami, o kiti po truputį silpsta. Tuo pat metu raumenys saugodamiesi pertempimo padeda vieni kitiems, todėl įdarbinami tie raumenys, kurie neturėtų būti varginami. Dėl nuolat pasikartojančių netaisyklingų judesių išsivysto lėtinis vienų raumenų pertempimas, spazmas ir skausmas bei kitų raumenų nusilpimas ir atrofija.

Apie 7 proc. atvejų nugaros skausmo priežastis yra stuburo kaulų ir sąnarių pažeidimai. Dažniausiai tai siejama su stuburo degeneracijos procesais, kaip disko išvarža, disko suplonėjimu, spondilolisteze, stuburo kanalo stenoze ir kt.


Disko išvarža

nugaros isvarza

Tarpslankstelinio disko išvarža susiformuoja tuomet, kai tarp dviejų stuburo slankstelių esančio disko branduolys, kuris normoje būna centre, išjuda iš savo vietos, atsiranda už slankstelio ribų, prispaudžia iš stuburo kanalo išeinantį nervą ir dėl to atsiranda skausmas.


Disko suplonėjimas

nugaros disko skausmas

Jaunystėje diskas yra pilnas skysčio ir elastingas. Slankstelio disko suplonėjimas vystosi su amžiumi. Senstant, diskas praranda dalį skysčio, suplonėja ir tampa nebe toks elastingas, ne toks atsparus staigiems judesiams ir dažniau pažeidžiamas.

Spondilolistezė

nugaros skausmas slanksteliai

Spondilolistezės atveju vienas stuburo slankstelis pasislenka kito slankstelio atžvilgiu, dėl ko atsiranda įtrūkimai, nestabilumas ir nugaros smegenų bei iš jų išeinančių nervų prispaudimas.

Stuburo kanalo stenozė

nugaros skausmas stenoze

Stuburo kanalo stenozės atveju susiaurėja stuburo kanalas, suspaudžiamos stuburo smegenys ir atsiranda skausmas.


Dar apie 3 proc. nugaros skausmo atvejų sukeliami infekcinių, onkologinių ir kitų rečiau pasitaikančių susirgimų.

Tad, kaip banaliai beskambėtų, net devynis kartus iš dešimties nugarą skauda dėl netaisyklingos laikysenos ir kūno padėties darbo bei sporto metu, o dažnai todėl, kad pervertiname savo jėgas. Kitą vertus, visais atvejais dėl nugaros skausmo kylančios problemos tos pačios, tai skausmas ir raumenų spazmas. Taigi, išvada paprasta – kadangi nugarą skauda, nes skauda nugaros raumenis – juos reikia treniruoti, atpalaiduoti, teisingai įdarbinti ir tausoti. Tačiau apie nugaros skausmo gydymą kitoje publikacijoje. Sekite mus.

TOP 10 nugaros skausmą sukeliančių darbų


nugaros skausmas profesijos infografija

mHealth.lt Fizinės medicinos klinikoje teikiamos nugaros skausmo gydymo paslaugos

nugaros skausmas pilates
Pilates treniruotės
nugaros skausmas osteopatija
Osteopatija
nugaros skausmas gydomasis masazas
Gydomasis masažas
nugaros skausmas kineziterapija
Kineziterapija
Autorius

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Naujienlaiškis


 • Naujienos

  Atsiųsime pagrindines naujienas iš mhealth svetainės.

 • Produktai

  Sužinosite apie atsiradusias naujas paslaugas ir produktus.

 • Nuorodos

  Pateiksime įdomių straipsnių ir patarimų apie sveikatą.

Įveskite elektroninį paštą