Alergenai

Kas mūsų lėkštėje?

Kavinėje ar restorane užsisakius patiekalą, ar tiksliai žinote iš ko jis pagamintas? Kokia jo maistinė sudėtis? Koks kaloringumas? Kiek ir kokių vitaminų jame yra?

Dažnai apie tai net nepagalvojame, ypač jeigu maisto skonis atitinka mūsų skonio receptorius ir puikiai tinka žodis – „gardu“. Maisto produktai turi daug chemikalų ir alergenų, kurių, pažvelgus į patiekalą, nesimato. Tačiau būtent tai ypatingai svarbu žmonėms, alergiškiems tam tikriems maisto produktams. Aukštesnės klasės maitinimo įstaigose galima rasti meniu pateikiamą tikslią patiekalo sudėtį, kaloringumą, tačiau ar esame tikri, kad organizmo netoleruojamo alergeno patiekale nebus? O kas, jeigu esame alergiški daugiausiai mirčių sukeliantiems maisto alergenams – riešutams? Tuomet, kad ramiai galėtume mėgautis maistu nebijodami anafilaksinio šoko ar kitų alerginių reakcijų, kiekvienas kąsnis turi būti saugus.

Šią ramybę mums suteiks maistą skenuojantis prietaisas. Iš techninės pusės šis prietaisas – spektrometras, arba skeneris. Naudojantis jame esančiu specialiai sukurtu algoritmu ir išmania mobilia programa galima nustatyti maisto produktuose esančius alergenus, chemines ir maistines medžiagas, kalorijas ir patiekalo ingredientus.


Veikimo mechanizmas

Kaip jis veikia? Šviesa sudaryta iš dalelių, vadinamų fotonais. Pridėjus prietaisą prie maisto produkto ir įjungus lazerį, didesnės energijos fotonai yra sugeriami, o mažesnės atsispindi ir grąžinami atgal. Prietaise esantis spektrometras rūšiuoja fotonus pagal bangos ilgį ir skaičiuoja jų kiekį. Gauti rezultatai siunčiami analizei Bluetooth ryšio pagalba. Mobiliajame telefone aktyvuojama programa, kurioje pateikiami skenuojamo patiekalo sudėtinių medžiagų išsamūs duomenys.

Prietaisas medžiagas gali nuskenuoti tiesiogiai pridėjus prie produkto arba per plastiko ar stiklo gaminį, kas leidžia įvertinti maisto produktą dar neišpakuotą, arba esantį už stiklinio prekystalio. Speciali programa, identifikuodama medžiagas, gali jus įspėti apie maiste esančius alergenus (pvz.: glitimas ar kiaušinis), įvertinti ir skaičiuoti kalorijas, pasitikslinti etiketėje esančią informaciją ir stebėti ar gaunate pakankamą dienos vitaminų ir mineralų normą.

Naudojimas
  • Įjungiamas prietaisas;
  • Prietaisas pridedamas arčiau maisto produkto ir paspaudžiamas skenerio mygtukas;
  • Duomenys analizuojami;
  • Automatiškai mobiliajame telefone aktyvuojama speciali programa, kurioje pateikiami gauti rezultatai.

Kol kas šis prietaisas yra prototipo stadijoje, jį siekiama tobulinti ir gauti reikalingus leidimus saugiai ir laisvai prekybai pradėti. Planuojama, jog prietaisas dirbs su „Android” ir „iOS” operacinėmis sistemomis. Pagrindinis šio įrenginio kūrėjų tikslas – sukurti kompaktišką spektrometrą, kuris tilptų į raktų pultelio išmatavimus.

Žinoti, ką valgome, kiek maistas yra naudingas ar kenksmingas mūsų organizmui – kiekvieno žmogaus pilnavertiško ir sveiko gyvenimo pagrindas. Naudojantis maisto skeneriu, kuris patogus ir praktiškas naudoti, galėsime bet kuriuo metu pasitikrinti patiekalo sudedamąsias dalis, kaloringumą ir mastines medžiagas.

Autorius

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Naujienlaiškis


  • Naujienos

    Atsiųsime pagrindines naujienas iš mhealth svetainės.

  • Produktai

    Sužinosite apie atsiradusias naujas paslaugas ir produktus.

  • Nuorodos

    Pateiksime įdomių straipsnių apie inovatyvią mediciną.

Įveskite elektroninį paštą