aromaterapija nauda sveikata apie moksla suprantamai

Aromaterapija – nauda sveikatai. Apie mokslą suprantamai

Kas yra aromaterapija?

Lietuviškoji Vikipedija teigia, kad Aromaterapija – alternatyviosios medicinos kryptis, kuomet gydoma eteriniais aliejais ir kitomis aromatinėmis medžiagomis.

Angliškoji Vikipedija teigia, kad Aromaterapija, tai augalinių medžiagų ir eterinių aliejų naudojimas, siekiant pagerinti psichologinę ir fizinę savijautą.

JAV Sveikatos departamentas teigia, kad Aromaterapija, tai augalų eterinių aliejų naudojimas, kaip papildomas sveikatinimo būdas, siekiant pagerinti fizinę, emocinę ir dvasinę savijautą.


mobilus eteriniu alieju difuzorius

Mokslu įrodytas aromaterapijos gydomasis poveikis


Atrodo, mes kaip įprastai linkę į kraštutinumus – vieni teigia, kad eteriniai aliejai gydo, kiti tai neigia, o tiesa atrodo yra kažkur per vidurį.

Štai JAV Nacionalinė medicinos biblioteka PubMed publikuoja daugybę mokslinių tyrimų, kurių metu buvo įrodytas aromaterapijos gydomasis efektas, kaip pvz. geresniam miegui, streso mažinimui. Lygiai taip pat publikuojama daug mokslinių tyrimų, kurių metu buvo patvirtinta, kad aromaterapija neturi ženklesnio poveikio sveikatai, kaip pvz. hipertenzijos gydymui.

Visgi daugeliu atvejų linkstama apibrėžti aromaterapiją, kaip papildomą priemonę, kuri sėkmingai naudojama kartu su pripažintomis gydymo metodikomis, nes pagerina psichologinę ir fizinę savijautą bei taip padeda įveikti ligą.

Tuo pačiu neabejotinai aromaterapija gali padėti nuo kasdieninės rutinos pavargusiems, streso ir įtampos prislėgtiems, nemigos iškankintiems. Aromaterapija tikrai gali būti sveiko gyvenimo būdo partnerė ir mūsų sveikatos bei geros savijautos palydovė, žinoma nepamirštant aktyvaus judėjimo ir sveikos mitybos.


aromaterapija nauda sveikatai infografija

Kaip gydo kvapai?


Aromatas ir terapija – tarsi aiškiai pasako žodžio aromaterapija reikšmę. Pradedame galvoti, kad tai yra gydymas kvapais. Kaip kvapai gali gydyti? Žinoma, malonus kvapas jau pats savaime sužadina mūsų jausmus, iššaukia prisiminimus, paliečia emocijas ir taip pagerina savijautą. Iš tiesų, viskas kiek kitaip, kiek sudėtingiau ir moksliškai įrodyta. Tuo pačiu būtina pabrėžti, kad kvapų (kvepalų) aliejai (angl. Fragrance, Perfume oils) neturi terapinio poveikio ir nėra tas pats, kaip eteriniai aliejai (angl. Essential oils).

Eterinio aliejaus sudėtyje yra kvapus nešančios medžiagos. Šios medžiagos susilietusios su nosyje esančiais uoslės receptoriais, sužadina nervinius impulsus, kurie smegenyse sukuria kvapo pojūtį. Tačiau žmogaus kūno fiziologines reakcijas arba kitaip - terapinį efektą, sukelia dažniausiai kitos eteriniuose aliejuose esančios cheminės medžiagos, o kalbant medicininiais terminais – veikliosios medžiagos. Šios medžiagos per odą, kvėpavimo takų gleivinę arba virškinimo traktą patenka į kraują ir organizme veikia kaip vaistai.


profesionalus eteriniu alieju difuzorius

Tai kuo gi skiriasi eteriniai aliejai nuo vaistų?


Visų pirma, vaistas sudarytas ir vienos veikliosios medžiagos, o eterinio aliejaus sudėtyje yra daug veikliųjų medžiagų. Konkretaus augalo eterinio aliejaus poveikis – tai bendrai pasireiškiantis daugelio veikliųjų medžiagų poveikis, kaip kad būtų suvalgius dešimtis skirtingų tablečių vienu metu.

Antra, vaisto veiklioji medžiaga sukurta dirbtiniu būdu chemijos laboratorijoje. Vaisto ir natūralaus eterinio aliejaus veikliosios medžiagos molekulės turi tokią pačią atomų seką, tačiau skiriasi šių molekulių erdvinė struktūra. Natūrali molekulė organizme atpažįstama daug lengviau už dirbtinę, nes mūsų organizmas milijonus metų vystėsi kartu su jį supančiais augalais ir įprato atpažinti natūralios erdvinės struktūros molekules. Tuo tarpu norint tą patį efektą pasiekti dirbtinės molekulės pagalba, reikia daug didesnių vaisto koncentracijų.

Taigi, nors eterinių aliejų veikliųjų medžiagų poveikis pagrįstas moksliškai, nėra lengva labai tiksliai nustatyti skirtinguose eteriniuose aliejuose esančių veikliųjų medžiagų puokštės poveikį. Todėl praktikuoti su eteriniais aliejais ir mėgautis aromaterapija reikia atsargiai, naudojant tuos augalus, kurių terapinis efektas geriausiai ištirtas bei kuriant Jums asmeniškai labiausiai tinkančią praktiką.


Pasimėgauti aromaterapija galite mHealth.lt Fizinės medicinos ir pojūčių terapijos klinikoje atliekamo masažo metu.

Autorius

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Naujienlaiškis


  • Naujienos

    Atsiųsime pagrindines naujienas iš mhealth svetainės.

  • Produktai

    Sužinosite apie atsiradusias naujas paslaugas ir produktus.

  • Nuorodos

    Pateiksime įdomių straipsnių apie aromaterapiją.

Įveskite elektroninį paštą