nugaros skausmo gydymas efektyviausios priemones

Nugaros skausmo gydymas – naujas požiūris, efektyviausios priemonės

Ankstesnėje publikacijoje rašėme, kad net 90 proc. nugaros skausmo atvejų yra dėl nugaros raumenų ir raiščių pažeidimo ir tik apie 7 proc. atvejų yra radikulitinis skausmas, pasireiškiantis dėl nugaros nervų šaknelių spaudimo. Bet kokiu atveju nepriklausomai nuo priežasties kartu su nugaros skausmu atsiranda ir nugaros raumenų spazmas. Taigi logiška, kad gydant nugaros skausmą pirmiausia reikia spręsti su nugaros raumenimis susijusias problemas.

90% nugaros skausmo atvejų yra dėl nugaros raumenų ir raiščių pažeidimo
90%

Naujausios rekomendacijos

Amerikos gydytojų kolegija 2017 metų vasario 13 dieną paskelbė naujausias nugaros skausmo gydymo rekomendacijas, kai pažeidžiami nugaros raumenys ir raiščiai. Buvo atlikta daugiau kaip dešimties metų mokslinių tyrimų ir klinikinių rezultatų apžvalga, kurios metu buvo atrinktos efektyviausios nugaros skausmo gydymo priemonės.

Pirmiausia buvo atkreiptas dėmesys į tai, kad nugaros skausmas JAV yra viena dažniausių kreipimosi į gydymo įstaigą priežasčių, labiausiai lemianti išlaidų sveikatos apsaugai augimą, nedarbingumą, uždarbio praradimą ir darbo produktyvumo sumažėjimą. Amerikoje su nugaros skausmu susiję kaštai siekia 100 mlrd. dolerių per metus.

Amerikoje su nugaros skausmu susiję kaštai siekia
0 mlrd.
Dolerių per metus

Gydant nugaros skausmą būtina


  • Sumažinti ir pašalinti nugaros skausmą
  • Pagerinti pacientų pasitenkinimą nugaros skausmo gydymo rezultatais
  • Pagerinti nugaros funkcionavimą ir užkirsti kelią būsimiems nugaros skausmo atvejams
  • Pagerinti su nugaros funkcionavimu susijusią gyvenimo kokybę
  • Padidinti darbingumą ir sumažinti nedarbingų dienų skaičių

Kada kreiptis pas gydytoją?


Dažniausiai staiga prasidėjęs nugaros skausmas praeina savaime per keletą savaičių, todėl nebūtina pirmą dieną skubėti pas gydytoją. Tačiau tai reikėtų daryti jeigu:

  • Nugaros skausmas nemažėja keletą savaičių
  • Dėl skausmo negalite atlikti įprastų kasdieninių darbų
  • Nugaros skausmas didėja
  • Atsiranda nerimas, su kuriuo sunku susitvarkyti

Ūmus nugaros skausmas paprastai trunka iki 4 savaičių, tačiau skausmas, kuris tęsiasi ilgiau nei  4 savaites, turi būti gydomas, nes gali pereiti į lėtinį nugaros skausmą, kurio gydymas bus daug ilgesnis ir sudėtingesnis.

Efektyviausios nugaros skausmo gydymo priemonės

Pagrindinė naujiena – nerekomenduojama nugaros skausmo gydymo pradėti nuo vaistų, tačiau būtina kuo anksčiau pradėti taikyti efektyvias nugaros skausmo gydymo priemones.

Tai kas gi tos efektyvios nugaros skausmo gydymo priemonės pagal naujausias JAV gydytojų kolegijos paskelbtas rekomendacijas?

1. Nugaros pratimai (kineziterapija, Pilates, joga, tai či)
      a. Nugaros raumenų tempimo pratimai
      b. Stuburo lankstumo gerinimo pratimai
      c. Laikysenos ir koordinacijos lavinimo pratimai
      d. Nugaros ir pilvo raumenų stiprinimo pratimai

Nugaros raumenų tempimo pratimus būtina pradėti nuo pirmų nugaros skausmo pasireiškimo dienų, iš pradžių atliekant labai švelniai, vėliau iš lėto didinant raumenų apkrovą, tačiau stengiantis neišprovokuoti stipraus skausmo. Nugaros pratimus būtina daryti tiek gydant nugaros skausmą, tiek norint apsisaugoti nuo naujų nugaros skausmo priepuolių. Pilates treniruočių metodika ypač efektyvi lankstumo ir koordinacijos lavinimui, nugaros ir pilvo raumenų stiprinimui.

2. Nugaros manipuliacijos rankomis
      a. Osteopatija
      b. Manualinė terapija
      c. Masažas

Nugaros manipuliacijos rankomis gali būti pradedamos nuo pirmųjų nugaros skausmo dienų ir tęstis visą gydymo laikotarpį. Masažas ypač efektyvus per pirmąsias dvi savaites. Vėliau geresnius rezultatus duoda osteopatijos ir manualinės terapijos taikymas.

3. Nugaros šaldymas ir šildymas

Šaldymą galima naudoti nuo pirmų nugaros skausmo pasireiškimo minučių. Ūmaus nugaros skausmo gydymui taip pat rekomenduojama naudoti paviršinį (negilų) šildymą, kurį galima pradėti taikyti nuo trečios paros. Rekomenduojama pašildyti nugarą prieš atliekant nugaros pratimus ir atšaldyti po pratimų.

4. Kitos nugaros skausmo gydymo priemonės
      a. Akupunktūra
      b. Žemo dažnio lazerio terapija
      c. Transkutaninė elektrinė nervų stimuliacija (TENS)
      d. Elektromiografinė atgalinio ryšio technologija

5. Medikamentai
      a. Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (pvz. aspirinas, ibuprofenas)
      b. Miorelaksantai (pvz. tizanidinas)

Medikamentus rekomenduojama skirti tik tuo atveju, jeigu per pirmas dvi savaites taikant kitas gydymo priemones nepasiekiama teigiamų rezultatų.

Kaip padėti sau, kai skauda nugarą?


  • Darykite trumpas poilsio pertraukas nuo aktyvios, nugaros skausmą provokuojančios veiklos. Nerekomenduojama ilsėtis ilgiau nei keletą dienų, todėl kad ilgesnis neaktyvus laikotarpis gali pabloginti nugaros raumenų būklę ir apsunkinti nugaros skausmo gydymą.
  • Keiskite aktyvios veiklos pobūdį. Pavyzdžiui, jeigu ilgas sėdėjimas už automobilio vairo ar prie darbo stalo provokuoja nugaros skausmą, kas 20 min.  nors trumpai pasivaikščiokite. Stenkitės kuo trumpiau būti situacijose, kurios sukelia skausmą, nes tai pagerina nugaros skausmo gydymo sąlygas.
  • Stenkitės išlaikyti padėtį, kuomet stuburas yra tiesus ir išlaiko savo taisyklingus linkius. Nebūkite susikūprinę ar sudribę, nes dėl to padidėja nugaros raumenų ir raiščių apkrova.
  • Naudokite šaltį ir šilumą. Staiga suskaudus nugarai pirmiausia naudokite šaltį, nes jis mažina tinimą, uždegimą ir skausmą pažeistuose nugaros raumenyse. Vėliau galima naudoti šilumą. Šiluma atpalaiduoja įsitempusius raumenis ir pagerina kraujotaką. Pašildykite nugarą prieš aktyvią veiklą (pvz. iš ryto prieš darbą) ir atšaldykite po darbo ar fizinių pratimų. Perspėjimas – nenaudokite šilumos pirmas 48 val. prasidėjus ūmiam nugaros skausmo priepuoliui, nes dėl to padidėja audinių tinimas ir apsunkinamas gijimas. Po šilumos naudojimo valandą neikite į šaltą aplinką.
  • Darykite švelnius nugaros raumenų tempimo pratimus. Prieš atliekant tempimo pratimus patartina pašildyti nugarą, nes tai atpalaiduos raumenis, sumažins skausmą ir raumenų įtampą. Tempimo pratimus darykite bent kelis kartus per dieną.

5 MITAI APIE NUGAROS SKAUSMĄ


nugaros skausmo gydymas infografija

mHealth.lt Fizinės medicinos klinikoje teikiamos nugaros skausmo gydymo paslaugos

nugaros skausmo gydymas pilates
Pilates treniruotės
nugaros skausmo gydymas osteopatija
Osteopatija
nugaros skausmo gydymas masazas
Gydomasis masažas
nugaros skausmo gydymas kineziterapija
Kineziterapija

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Naujienlaiškis


  • Naujienos

    Atsiųsime pagrindines naujienas iš mhealth svetainės.

  • Produktai

    Sužinosite apie atsiradusias naujas paslaugas ir produktus.

  • Nuorodos

    Pateiksime įdomių straipsnių ir patarimų apie sveikatą.

Įveskite elektroninį paštą